מהו ריתוך פלסטי?

ייצור חום משמש לקשר בין שתי חתיכות בודדות או יותר של חומרים תרמופלסטיים שיש לחבר אותן ליצירת מפרק ריתוך, המכונה לעתים גם אזור המפרק. בדרך כלל, החום מופעל בקצוות על מנת להמיס את שולי הפלסטיק עד שניתן לאחד את הקצוות.

ריתוך פלסטיק מושג בשלושה שלבים, הכנת משטח, יישום חום ולחץ וקירור.

ניתן לרתך פלסטיקים רבים כגון אקריליק או פולימתיל מתאקרילט (PMMA), פוליקרבונט (PC), פוליאתילן (PE), פוליפרופילן (PP), פוליאתילן טרפתלט (PETE או PET), פוליוויניל כלוריד (PVC), אקרילוניטריל-בוטאדיאן-סטירן ( שרירי בטן).

השיקולים כוללים ציוד ריתוך כגון כלי ריתוך אוויר חם, מוטות ריתוך מפלסטיק, אקסטרודרים וכו '… ולאחר מכן זמן חימום וקירור, לחץ … כלולים ברוב תהליכי ריתוך הפלסטיק הם מכשירים המחזיקים את רכיבי הפלסטיק יחד כך שניתן ליצור קשר מלא נוצר כאשר החום מתווסף למפרק הריתוך.

ריתוך פלסטיק משמש לחיבור חתיכות פלסטיק אך גם לתיקון סדקים.

תהליכי ריתוך לפלסטיק

תהליכי ריתוך לחיבור פלסטיק רבים – מבחר מפורט להלן.

1. ריתוך לייזר או ריתוך קרן לייזר (LBW)
מכונה גם ריתוך קרן לייזר (LBW) טכניקת ריתוך זו משמשת לחיבור פיסות תרמופלסטיק באמצעות לייזר. קרן הלייזר מספקת מקור חום מרוכז המאפשר ריתוכים צרים ועמוקים עם קצבי ריתוך גבוהים כאשר שני החלקים מופעלים תחת לחץ.

מהירות ושליטה מדויקת הם שני יתרונות רבים שלה.

2. ריתוך אולטרסאונד
ריתוך פלסטיק קולי הוא שיטה נפוצה שהייתה בשימוש כבר זמן רב. הוא משתמש בחום שנוצר מתנועה מכנית בתדר גבוה כדי להצטרף לתרמופלסטיק. זה קורה על ידי הפיכת אנרגיה חשמלית בתדירות גבוהה לתנועה מכנית בתדירות גבוהה. אתה יכול להשתמש בריתוך אולטרסאונד כמעט על כל חומר פלסטי. הוא ידוע כמחיר סביר, נקי ועומד בדרישות האיכות.

3. ריתוך גז חם
תהליך ריתוך נפוץ לייצור פריטים קטנים יותר (מחליפי חום, מיכלי כימיה ומים …), ריתוך גז חם השתמש באקדח חום שתוכנן במיוחד. האוויר החם שהאקדח מייצר מרכך את חלקי הפלסטיק שיש לרתך ואת מוט המילוי הפלסטי שצריך להיות מאותו חומר פלסטי או דומה. בנוסף למפרק הריתוך נוסף לגז החם הוא חומר מילוי מפלסטיק המסייע לתהליך ההדבקה.

4. ריתוך ספין
לחיבור רכיבי פלסטיק, ריתוך ספין משתמש בחיכוך פני השטח הממוקד במפרק ריתוך עגול. הוא מייצר את החום הדרוש להיתוך המשטחים לחיבור על ידי סיבוב אחד החלקים ביחס לשני. שני החלקים מוחזקים בעומס מבוקר. כאשר הסיבוב מפסיק המפרק יישאר להתקרר.

ניתן להשתמש בו לריתוך רכיבי פלסטיק בגדלים גדולים והוא תהליך מהיר אך אחד החלקים צריך להיות מעגלי. אחד השימושים שלו הוא איטום מכולות.

5. ריתוך רטט
ריתוך רטט, המכונה גם ריתוך לינארי או חיכוך, הוא כאשר שני פיסות פלסטיק מחוברות בלחץ. החום נוצר כאשר משתמשים ברטט לאורך הממשק המשותף. בהשוואה לריתוך פלטת חם, הוא הרבה יותר מהיר ומדויק.

6. ריתוך צלחת חמה
אחד התהליכים העתיקים ביותר, זוהי טכניקת ריתוך תרמית המשמשת לחיבור תרמופלסטיק. על מנת להמיס שני משטחים מונחת לוח מתכת מחומם כנגד או בקרבתו והמשטחים מחוברים יחד בלחץ. שיטה זו פשוטה ומייצרת חיבורים חזקים ברוב התרמופלסטיקים ולכן היא נפוצה בייצור המוני או במבנים גדולים כגון צינורות פלסטיק בקוטר גדול.

7. ריתוך חיכוך
ריתוך חיכוך של תרמופלסטיקה משמש לעתים קרובות לחיבור חלקים מעוצבים בהזרקה והוקם לפני זמן מה. הוא משתמש בחיכוך כדי לייצר חום ולחבר שני חלקים יחד. ריתוך חיכוך מספק יתרונות רבים לייצור והוא משמש לעתים קרובות בתעשיית התעופה והחלל והרכב טכניקה זו להצטרף למתכות ופלסטיק.

8. ריתוך תדרים
טכניקת ריתוך פלסטיק זו, המכונה גם ריתוך בתדירות גבוהה או ריתוך בתדר רדיו, משתמשת בשדה אלקטרומגנטי כדי לחבר שני חלקי פלסטיק. השדות החשמליים בתדירות גבוהה משמשים לחימום החומר ולחץ נוסף גם כדי לרכך ולחבר את שני החומרים יחד וכתוצאה מכך קשר חזק. פוליאוריטן ו- PVC מרותכים בטכניקה זו

היכן הוא משמש?


ישנם סוגים רבים של פלסטיק והוא חומר רב תכליתי המשמש במגוון רחב של תחומים כגון אריזה, אלקטרוניקה, בנייה, ייצור, רפואה, חלל, רכב ותעשיות רבות אחרות. בעת יישום נכון, ריתוך פלסטיק יכול להיות חזק מאוד.

הכשרה והסמכה בתחום ריתוך פלסטיק

ל- TWI צוות מומחי ריתוך פלסטיק, אשר העבירו קורסים במשך למעלה מ -20 שנה הן בבית המתקן המותאם אישית של TWI לרתך ריתוך פלסטיק, במידלסברו, בריטניה, כמו גם באתר במתחם הלקוחות ברחבי העולם. אנו מעבירים קורסים בריתוך צינורות, ייצור, ריתוך קרום בטנה, בדיקת ריתוך צינורות פלסטיק וקורסים למהנדסי הבטחת איכות בנייה (CQA).

בנוסף, אנו יכולים לספק קורסים מומחים, כולל היכרות כללית עם ריתוך פלסטיק, הדבקה של פלסטיק וריתוך קולי. ההכשרה שלנו מובילה לכישורים מוכרים בינלאומיים המספקים יתרונות אמיתיים לתעשייה באמצעות רכישת יכולות חדשות.

הדרכה אצלנו יכולה לשפר את כישוריך והתקדמות הקריירה שלך, וההסמכה מספקת אימות של כשירותך לרמה מוכרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *